KAS KRAMPI NEDİR?

KAS KRAMPI NEDİR?

Daha önce hiç kas krampı yaşadınız mı? Kas krampları hayatı nasıl etkiler? Kas krampları nasıl oluşur? Kramplarda beslenmenin önemi var mı? Tedavisinde neler yapılabilir?  Gelin bu sorularla birlikte yanıt arayalım.

Kas Krampı Nedir?

Hayat kalitemizi yakından etkileyen bir durum: kas krampları. Kas krampları özellikle gastrokinemius, quadriceps femoris gibi bacaklardaki kas gruplarında oluşan, uykudan uyandırabilecek kadar ağrılı, istemsiz kas kasılmalarıdır. Kramp sırasında oluşan ağrı yaşam ve uyku kalitesini büyük ölçüde etkilediği için tüm günlük yaşamı olumsuz yönde etkiler.

Kas Krampları Neden Oluşur?

En önemli nedenlerinden birisi kasta meydana gelen yorgunluktur. Gün içerisinde neler yaptığımız büyük önem gösteriyor. Ağır şartlarda uzun süre ayakta çalışanlarda veya uzun süreli aynı pozisyonda kalmaya bağlı olarak oluşabilir. Kasların aşırı kullanımına bağlı olarak kasta yeterli miktarda dolaşım sağlanamayacağı için kasın beslenmesinde bir yetersizlik oluşur ve oluşan dengesizliğe bağlı olarak kramplar oluşabilir.

Kandaki bazı iyonlarda meydana gelen değişimler de kas kramplarına neden olabilmektedir. Kasların kasılmasında  etkili olan bir çok etken madde vardır ve bu maddelerin kandaki değerlerinde meydana gelen değişimler kasılma sistemini doğrudan etkilerler. Özellikle magnezyum, sodyum, kalsiyum gibi etken maddeler önem arz etmektedir ve kas krampı şikayeti olanlarda kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Bazen de idiopatik olabilir yani nedeni bilinmeyebilir. Herhangi bilinmeyen bir nedene bağlı da gelişebilir.

Kas Kramplarının Tedavisinde Neler Yapılır?

Öncelikle kramp anında neler yapabiliriz ondan bahsedelim. En bilinen ve etkili yöntem kasa yapılan germe egzersizidir. Germe sonrasında kasta gevşeme olması beklenir. Yine aynı şekilde kasa aktif hareket yaptırılabilir.

Eksik olan mineraller var ise ona yönelik bir beslenme programı oluşturulabilir. yine mineral yönünden zengin olan doğal maden suları da tercih edilebilir. Günde bir taneyi aşmamak koşuluyla.

Fizik tedavi olarak da trigger point uygulamaları yapılıp kasta, kastaki beslenme yani kanlanması düzenlenip, normal kasılma mekanizması tekrar aktive olmuş olur. Yine kişiye özel bir egzersiz programı oluşturulup tekrar olmaması için sağlıklı bir kasılma mekanizması için çalışma sağlanır.

Kas krampları hayatımızı olumsuz yönde etkilese de çözümü sanıldığı kadar zor değil. Yapılacak bir çok seçenek mevcut.

FİZYOTERAPİST ÖZLEM ÖZTÜRK

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara